Goya 2020: Llista completa de premiats als Premis Goya

Esta és la llista completa de premiats en la 34a edició dels Premis Goya celebrada en el Palau dels Esports José María Martín Carpena de Màlaga.

PublicitatAVL

Silvia Abril i Andreu Buenafuente van ser els mestres de cerimònia d’una gala en la qual ‘Dolor i glòria’, de Pedro Almodóvar, va ser la gran triomfadora de la nit.

MILLOR ACTRIU REVELACIÓ
Benedicta Sánchez per ‘Lo que arde’.

PublicitatRovira  

MILLOR DIRECCIÓ ARTÍSTICA
Juan Pedro de Gaspar per ‘La trinchera infinita’.

MILLOR MUNTATGE
Teresa Font per ‘Dolor i gloria’.

MILLOR CANÇÓ ORIGINAL
Els candidats són Javier Ruibal pel tema ‘Intemperie’.

MILLOR MÚSICA ORIGINAL
Alberto Iglesias pel seu treball en ‘Dolor i gloria’.

MILLOR GUIÓ ADAPTAT
Benito Zambrano, Daniel Remón i Pablo Remón pel llibret de ‘Intemperie’.

MILLOR GUIÓ ORIGINAL
Pedro Almodóvar per ‘Dolor i gloria’.

MILLOR ACTOR REVELACIÓ
Enric Auquer per ‘Quien a hierro mata’.

MILLOR DIRECCIÓ DE FOTOGRAFIA
Mauro Herce per ‘Lo que arde’.

MILLOR SO
Iñaki DíezAlazne AmeztoyXanti Salvador i Nacho Royo-Villanova per ‘La trinchera infinita’.

MILLOR ACTOR DE REPART
Eduard Fernández per ‘Mientras dure la guerra’.

MILLORS EFECTES ESPECIALS
Mario Campoy i Iñaki Madariaga per ‘El hoyo’.

MILLOR DIRECCIÓ DE PRODUCCIÓ
Carla Pérez de Albéniz per ‘Mientras dure la guerra’.

MILLOR CURTMETRATGE DOCUMENTAL
‘Nuestra vida como niños refugiados en Europa’ de Silvia Venegas Venegas.

MILLOR CURTMETRATGE D’ANIMACIÓ
‘Madrid 2120’ de José Luís Quirós i Paco Sáez.

MILLOR CURTMETRATGE DE FICCIÓ
‘Suc de Síndria’ d’Irene Moray.

MILLOR MAQUILLATGE I/O PERRUQUERIA
Ana López-Puigcerver, Belén López-Puigcerver i Nacho Díaz per ‘Mientras dure la guerra’.

MILLOR DISSENY DE VESTUARI
Sonia Grande per ‘Mientras dure la guerra’.

MILLOR PEL·LÍCULA D’ANIMACIÓ
‘Buñuel en el laberinto de las tortugas’ de Salvador Simó Busom.

LLIURAMENT DEL GOYA D’HONOR
Enguany el premi en reconeixement a tota la trajectòria és per a Pepa Flores, la mítica Marisol.

MILLOR ACTRIU DE REPARTIMENT
Julieta Serrano pel seu treball en ‘Dolor i gloria’.

MILLOR PEL·LÍCULA EUROPEA
‘Los miserables’ (França) de Ladj Ly.

MILLOR PEL·LÍCULA DOCUMENTAL
‘Ara Malikian: una vida entre las cuerdas’ de Nata Moreno.

MILLOR PEL·LÍCULA IBEROAMERICANA
‘La odisea de los giles’ (l’Argentina) de de Sebastián Borensztein.

MILLOR DIRECCIÓ NOVEL
Belén Funes per ‘La hija de un ladrón’.

MILLOR ACTRIU
Belén Cuesta pel seu treball en ‘La trinchera infinita’.
MILLOR ACTOR
Antonio Banderas per ‘Dolor i glòria’.

MILLOR DIRECCIÓ
Pedro Almodóvar per ‘Dolor i gloria’.

MILLOR PEL·LÍCULA
‘Dolor i gloria’, de Pedro Almodóvar.